Jak najlepiej przygotować ściany do odmalowania

Malowanie ścian jest zajęciem które może potrwać kilka godzin, jednak równie dobrze może nam ono zająć kilka dni. Jak odpowiednio przygotować szafy i pomieszczenie, żeby przez ten czas nie zostały zepsute? Oto kilka sprawdzonych porad, które z sukcesem możesz spożytkować.

Pistolet natryskowy

Autor: WAGNER
Źródło: WAGNER

O ile masz zamiar pomalować jedynie jedną ścianę, nie musisz wynosić sprzętów, jednak jeśli zamierzasz pomalować wszystkie ściany, to lepiej wynieś wszystko z wnętrza. Jeśli zaś to nie jest realne, zbierz szafy na środku pomieszczenia po czym okryj skrupulatnie malarską folią. Warto ją również rozwinąć na posadzce. Ściągnij firany, karnisze, żyrandole, obrazy ze ścian itd. Ochroń kontakty (zobacz gniazda retro) (możesz je oblepić taśmą malarską). Tak samo zrób z klamkami, oknami, oraz listwami przypodłogowymi.

Następnie poszukaj punktów, w jakich ściana jest nierówna, pęknięta czy farba odchodzi. Zreperuj wszystkie te niedoskonałości z pomocą siateczki malarskiej, szpachli, gipsu, ściernego papieru. Gdy już już naprawisz wszystkie nierówności przemyj ścianę. Użyj gorącej wody wymieszanej z płynem do czyszczenia ścian, by usunąć kurz, resztki z tynku. Można posłużyć się zwykłą zmoczoną gąbką bądź mopem. Nie myj ściany brudną gąbką. Na sam koniec oczyść ścianę samą wodą. Poczekaj, aż ściana zupełnie wyschnie. Nigdy nie nakładaj farby na mokrą oraz nieprzygotowaną do odmalowania ścianę. Przygotowana do odmalowania ściana musi być matowa, nie błyszcząca. Więcej w tym temacie: www.

Im starszy dom tym większe prawdopodobieństwo iż więcej elementów trzeba będzie obskrobać. Poprzednia powłoką farby może odpryskiwać. Jeżeli spostrzeżesz odpryskującą farbę – zeskrob ją. Ścianę przejedź papierem ściernym, ażeby wyrównać powierzchnię. Jeśli jest taka potrzeba – wyrównaj tynk. W miejscu styku dwu kolorów farby bardzo ciężko zachować idealnie prostą linię malując odręcznie.

Docieplenie od wewnątrz

Autor: Xella
Źródło: www.media.xella.pl

Aby wykonać prostą kreskę, użyj poziomicy jak też ołówka stolarskiego, następnie przyklej do owej linii taśmę malarską. Naklej ją luźno, lecz dokładnie. Taśmę zdejmiesz, kiedy farba będzie jeszcze mokra. Teraz już możesz zabrać się za malowanie wnętrza.Takie naprawy domowe () z cała pewnością jesteś w stanie zrealizować własnoręcznie.