Jakie efekty uboczne może wywoływać przedawkowanie zaleconej porcji chromu?

Jest to pierwiastek, który konieczny jest do działania naszego organizmu. Jego funkcjonowanie obejmuje normalizację stanu glukozy we krwi, gdyż zwiększa przenikanie krwi do tkanek i zwiększa poziom dobrego cholesterolu we krwi.

izolacja

Autor: jasonwoodhead23
Źródło: http://www.flickr.com
Tym pierwiastkiem jest chrom. Wspiera on metabolizm czyli usuwanie tkanki tłuszczowej. Gdy przyjmujemy chrom, redukuje nam się apetyt na słodkości, który pojawia się zwykle pewien czas po zjedzeniu obiadu. Metabolizm tłuszczów i węglowodanów, który wspomagany jest chromem, jest przydatny u osób, które próbują zrzucić zbędne kilogramy. Badania mówią, że odpowiednie dawki chromu pomagają również zachować właściwe ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu. Chrom możemy odnaleźć w naturalnych produktach zatem w kukurydzy, jabłkach, szparagach, chlebie gruboziarnistym, owocach morza i wołowinie. Zioła, które zawierają chrom, to skrzyp polny i szklak amerykański. Tabletki odchudzające, które zawierają chrom, reklamowane są jako spalacze tkanki tłuszczowej oraz jako środki wspomagające budowę mięśni. Zazwyczaj są to środki, które zawierają chrom oraz kwas pikolinowy wspomagający wchłanianie przyjętego chromu.

Chrom, który przyjmujemy w tabletkach na odchudzanie, może wywoływać w organizmie efekty niepożądane. Dawka bezpieczna tego pierwiastka to 52-200mcg. Właśnie taką ilość chromu możemy dostarczyć organizmowi w samej diecie. Dawka zawierająca 200-400mcg jest to dawka, która polecana jest przy intensywnym odchudzaniu.

Jeśli opisywana kwestia jest dla Ciebie pomocna, przeczytaj oprócz tego więcej szczegółów drabinka 3 stopniowa tu – te wiadomości również nie mogą pozostać pominięte.

Jeżeli trzymamy się zalecanej dawki, to niezwykle rzadko mogłyby wystąpić jakiekolwiek efekty uboczne. Przy znacznym przekroczeniu zalecanej ilości chromu, działać on może nawet kancerogennie i może niszczyć DNA komórek.

Skutkami ubocznymi, które występują przy przedawkowaniu takiego pierwiastka, to bezsenność, wahania nastroju, niedobory żelaza i przyrost wagi u kobiet młodych, które stosują cykliczne ćwiczenia siłowe. Oprócz chromu tabletki zawierają również kofeinę oraz efedrynę i to one mogłyby wywoływać skutki uboczne zatem kłopoty z wątrobą i napady drgawek.