Kiedy dobrze byłoby się przygotowywać do prac nad zamontowaniem pompy ciepła?

Jeżeli zastanawiasz się, kiedy rozpocząć pracę nad zainstalowaniem pompy ciepła, to decyzję o jej montowaniu dobrze byłoby podejmować jeszcze przed samą budową budynku czy wtedy, kiedy już posiadamy wytyczony dom na nieruchomości.

Wówczas możliwe jest połączenie prac ziemnych pod fundamenty czy pod pompę ciepła.
W tego typu sytuacji wydatki całej inwestycji okażą się mniejsze. W wypadku montowania pompy ciepła w istniejącym już budynku, to najkorzystniej by było wykonać odwierty możliwie szybko. W odmiennym bowiem przypadku musielibyśmy liczyć się z koniecznością straty należącego do nas trawnika. Najlepszy czas na tego typu prace to wiosna, lato czy też wczesna jesień. Wtedy temperatura wynosi powyżej zera. Pośród różnych ekspertów istnieje opinia mówiąca o tym, że dolne źródło jest najkorzystniej nieco przewymiarować pod względem rekomendacji producenta (dokumentacja posiada bowiem wartości minimalne), przez co uzyskamy lepszą sprawność pracy pompy ciepła.
nawierzchnie

Autor: Bill Wilson
Źródło: http://www.flickr.com
Najkorzystniej by było, kiedy nie przekroczymy jednak 30 procent zaleceń z tej dokumentacji technicznej konkretnego urządzenia. Zasadnicze znaczenie ma ilość metrów bieżących odwiertów, ponieważ ich głębokość odgrywa rolę drugoplanową. Jednak w zasadzie ich głębokość powinna mieścić się w przedziale od 50 do 200 metrów.

Interesuje Cię, czym są autorskie źródła (https://www.mistal-ogrodzenia.pl/)? Jeżeli tak, to należy wejść w wskazany link i tam przeczytasz dużo interesujących treści na ten temat.

W przypadku pomp ciepła, w jakich zalecana jest powierzchnia stu mb odwiertu, można by przeprowadzić albo 1 o tego typu rozmiarze, albo rozłożyć je na dla przykładu dwa lub trzy o mniejszej wielkości. Pracownicy zwracają jednak uwagę na ukształtowanie gruntu, ponieważ na obszarach równych odwierty wykonuje się do stu m, natomiast w terenach górzystych nieco głębiej.

Czasami na stosunkowo większych działkach moglibyśmy także wykorzystywać tzw. wymienniki gruntowe poziome. Robi się to w tamtym miejscu, w którym jest dość duża powierzchnia pozostająca bez zagospodarowania, zatem w rzeczywistości najkorzystniej trawnik.